Poradnik

Piec opalany drewnem – wady i zalety

Piec opalany drewnem – wady i zalety

Już opisaliśmy w naszym poradniku jaki piec do pizzy wybrać i czym powinniśmy się przy wyborze sugerować.
Wstępnie omówiliśmy również kwestię zasilania tego urządzenia, analizując przede wszystkim drewno oraz gaz, prąd odrzucając właściwie na samym początku jako najmniej korzystne rozwiązanie dla osób, które mają możliwość zastosowania innych rozwiązań niż elektryczne. Jednak jako, że doskonale wiemy, jak istotny jest ten aspekt, postanowiliśmy przybliżyć wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Zależy nam, żeby każdy mógł podjąć w pełni świadomą decyzję, nie obawiając się późniejszych rozczarowań oraz tzw. skutków ubocznych.
Na tapetę weźmiemy najpierw piec opalany drewnem.

 

Zalety i wady
Zacznijmy od korzyści, ponieważ czasami mogą przeważyć nawet największe wady. Piec opalany drewnem to powrót do tradycyjnego, włoskiego wypiekania pizzy. Jest to zaleta, którą warto się chwalić – wiele osób chętniej odwiedzi lokal, w którym serwowane są placki najbardziej zbliżone do tych tradycyjnych, prosto z niewielkich pizzerii we Włoszech. Jest to również potwierdzenie najwyższych umiejętności kucharzy, ponieważ obsługa takiego urządzenia wymaga więcej pracy oraz kunsztu, wynikającego z wielu lat doświadczenia czy odbytych kursów. Z tej ostatniej korzyści wynikają jednak wady – kucharze są bardziej zaangażowani, spędzają więcej czasu nad kontrolą wielkości płomienia, temperatury, dorzucania drewna, a także czyszczenia powstałego popiołu. Może (choć nie musi) to w rezultacie przełożyć na jakość pizzy. Duże znaczenie mają, wspomniane wcześniej, kwalifikacje pracowników i jakość pieca – materiały z jakich jest wykonany piec oraz termika, to jak długo utrzymuje temperaturę jest bardzo istotne. Najlepsze piece na drugi dzień po zakończeniu pracy przed ponownym rozpaleniem trzymają nawet 200 stopni, co wystarczy do wypieczenia chleba a ponowne rozgrzanie nie stanowi problemu.

 

Czy odczujesz różnicę?
Przyjęło się myśleć oraz mówić, że piece opalane drewnem tworzą niepowtarzalny aromat oraz smak pizzy – niektórzy uważają to za za największą zaletę (ponownie pojawia się kwestia tradycji). Jednak wielokrotnie już udowodniono, że tak naprawdę niezależnie czy posiadamy urządzenie zasilane drewnem lub gazem, nie odczujemy różnicy – bo istotny jest po prostu prawdziwy płomień. W obu przypadkach pizza będzie znakomicie wypieczona.

 

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?
Zarówno producent Marana Forni, jak i Valoriani przygotowali szereg pieców opalanych tym naturalnym surowcem.
Wybierając kilka z wielu, należy przede wszystkim sprawdzić:

 

Marana Forni:
  • Napule – o unikalnej obudowie, która ozdobi każdy lokal,
  • TuttoTondo – z wbudowaną obrotową płytą,
  • Tanganelli – dostępny w trzech wariantach wymiarów płyty.
Valoriani
  • VERACE – z wbudowanym systemem odzyskiwania ciepła,
  • ROTATING – z obrotową płytą,
  • VESUVIO OT – gotowy do użycia po włączeniu w bardzo krótkim czasie.