Poradnik

Jak czyścić i dbać o piec opalany drewnem

By piec opalany drewnem służył w restauracji przez wiele lat, a każda upieczona w nim pizza smakowała wyśmienicie, wcale nie potrzeba wielkiego wysiłku. Proces czyszczenia jest bardzo prosty i w większości zamyka się w kilku czynnościach, wykonywanych w trakcie codziennej pracy pizzaiolo. Pamiętajmy: temperatury panujące pod kopułą są ogromne, przez co większość zabrudzeń zwyczajnie się spala. Naszym zadaniem jest więc przede wszystkim regularne wymiatanie sadzy.

Niezbędne narzędzia do czyszczenia pieca opalanego drewnem
Gdy przesuwamy żarzące się polana pod ścianę, w centralnej części płyty pojawia się popiół, czasami też niewielkie węgielki. Nigdy nie wkładamy pizzy, dopóki nie usuniemy tych zanieczyszczeń. Do czyszczenia pieca opalanego drewnem wystarczy szczotka z mosiężnym włosiem oraz szufelka, na którą zbierzemy wymiecioną sadzę. Firmy takie jak Gi METAL proponują szczotki z regulowaną długością rączki – dzięki czemu bez względu na kształt i rozmiary pieca jesteśmy w stanie oczyścić każdy jego kąt.

Pamiętaj: nigdy nie rozpalaj ognia w urządzeniu, w którym znajduje się popiół, sadza czy zabrudzenia z tłuszczu. Zawsze najpierw oczyść piec opalany drewnem, a dopiero potem wkładaj do niego nowe polana. Uważaj także, by się nie poparzyć: zamiast sprzątać po zakończeniu pracy, lepiej usunąć sadzę na drugi dzień, przed pierwszym rozpaleniem.

Czy „mopować” płytę?
Wielu pizzaiolo po przesunięciu drewna na bok i zamieceniu środka pieca oczyszcza płytę wilgotną ścierką, owiniętą wokół szczotki. Ściereczka w żadnym razie nie powinna ociekać wodą – należy dobrze ją wycisnąć przed wsunięciem do urządzenia. Wystarczy kilka razy przesunąć po podłożu i gotowe: płyta jest gotowa na pierwsze wypieki.

Wiele osób podnosi, że metoda ta obniża temperaturę – by zminimalizować ten efekt, dbamy o odciśnięcie jak największej ilości wody ze ściereczki. Oprócz dokładnego usunięcia zanieczyszczeń, dzięki wilgoci w środku urządzenia tworzą się bardzo dobre warunki do wypieku, korzystnie wpływające na jego smak.

Pamiętaj: nigdy nie używaj detergentów do mycia płyty czy kopuły wewnątrz.